21 квітня ми відзначаємо 76-річницю бою Української повстанської армії проти військ НКВД в урочищі Гурби.

Це важлива й болюча сторінка в історії України, в боротьбі нашого народу за свою незалежність. Цей бій – яскравий приклад великого прагнення наших предків знищити ярмо окупації, адже маючи абсолютно нерівні сили, відсутність військового вишколу, вояки УПА не побоялися вступити в запеклий супротив з ворогом. Це один з символів незламності українського духу свободи. Хоча діяльність Української повстанської армії, мабуть, одна із найсуперечливіших сторінок в українській історії, однак, це були «запорізькі козаки ХХ століття», які боролися за християнську віру, життя й волю свого українського народу. У законі про українського партизана підкреслювалося, що воїн УПА – лицар і чесний вояк, який бореться з кожним окупантом України.
На думку деяких істориків: «у тривалій історичній перспективі поразка УПА виявилась перемогою, оскільки пам’ять про них, переживши десятиліття радянської влади, вийшла назовні. Й завдяки цьому західні регіони стали локомотивом, який потягнув решту України до незалежності.»
Історична довідка. 21 квітня 1944 року в урочищі Гурби на півдні Здолбунівського району на Рівненщині відбувся бій південної групи УПА-Північ “Богун” під командуванням Петра Олійника-“Енея” та з’єднання “Холодний Яр” УПА-Південь проти військ НКВД СРСР. Бій охопив частину сучасних Дубенського та Острозького районів Рівненщини і Кременецького та Шумського районів Тернопільщини. Загальна кількість УПівців разом з місцевими мешканцями, які до них приєдналися становила близько 5 тисяч. Південна група УПА мала 2 батареї гармат та кілька мінометних ланок.
Війська НКВД мали авіацію, яка виконувала розвідувальні функції, бронепоїзди, 15 легких танків, кінноту. Загальна кількість солдат становила близько 30 000. 1 березня 1944-го у Рівненській області розпочалася мобілізація військовозобов’язаних до лав Червоної Армії. До мобілізаційних пунктів відправлено 10000 чоловік.
Найзапекліші бої відбулися 21-25 квітня. Знищивши понад 900 більшовиків, підбивши 5 танків, бійцям УПА вдалося вирватися з оточення ворога, який переважав у силі.
НКВдівці спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а мешканців вивезли. Кількість загиблих військових і цивільних під час тих подій донині точно не встановлена.

Посилання